V dnešní době se hodně teenegerů vyhýbá knihám. Děsí je jejich rozsah a pro mnohé je kniha něco, co už vyšlo z módy. Najdou se však i lidé, kteří stále knihy čtou. Je to hlavně starší generace, ale i někteří mladí lidé.
To, že se knihy málo čtou, ovlivňuje hlavně svět technologií. Ty nás neustále obklopují a podílí se na našem vývoji i přesto, že si to mnozí mnohdy neuvědomujeme. A hlavně díky těmto vymoženostem, se knihy staly nudnými, lidé začali odpočívat raději při sledování filmu než při čtení knihy. Navíc mnoho knih, které se vydají a stanou se bestselery, se následně i zfilmují, což odradí lidi od čtení ještě víc. Zkrátka najednou mají možnost shlédnout film, který má jen hodinu a půl a nemusí číst tří set stranou knihu, a tudíž se to pro ně stává i pohodlnější. Já ovšem tvrdím, že toto je špatné v mnoha ohledech a může to mít i nás, jako lidstvo, špatný dopad.
Děti sledováním filmů přicházejí o možnost prohlédnout si jednotlivá slova v knihách, tudíž v jejich psaní chybují. Přicházejí také o dril ve čtení, a proto přibývá stále více lidí, u kterých se projevuje dyslexie. Nemluvě o neschopnosti správně poskládat větu. Avšak když dáváme přednost fimu před knihou, přicházíme o mnohem víc, než se na první pohled zdá. Když čtete knihu, naskytuje se vám možnost nahlížet do hlav hlavních hrdinů, a to vás dovede k přemýšlení, jak byste se v dané situaci zachovali vy. Je vám nabídnuto prožít ty chvíle radosti či smutku společně s nimi. Jednou z mnoha výhod čtení je prostor pro fantazii, zatímco film nás postaví rovnou před hotovou věc a toto právo nám upírá. Ovšem nechci tímto odsuzovat filmy. Některé kvalitně ztvárňují postavy a některým scénám dávají dynamiku hudbou. No a upřímně, když čteme Harryho Pottera, vybaví se nám někdo jiný než Daniel Redcliffe? No je jenom na vás, zda si zvolíte knihu či film…