Extrakce zubu v Praze je poměrně běžný výkon stomatologické praxe a není důvod se jej příliš obávat. V zásadě bývá pro pacienta, sedícího v křesle, náročnější odvrtávání zubu a odstraňování zubního kamene, nežli jeho „vytrhnutí. Alespoň co se týče bolestivosti zákroku. Zpravidla dojde k tomu, že je pacient podroben lokální anestezii několika injekčními vpichy, a to je podobné, jako píchnutí při běžném odběru krve. Trochu nepříjemný je možná tlak anestetika do místa vpichu, ale pak už po chvíli necítíte žádnou bolest, a přicházíte-li do ordinace s bolestí zubu, nastává v tu chvíli konečná úleva.
Veškerý pracovní výkon je již plně v rukou stomatologa a ten není leckdy závidění hodný, neboť vy nic necítíte, zatímco zubař musí prokázat fyzickou zdatnost, obratnost a šikovnost a veškerou práci odvést za vás.
Na co se vás dentista bude ptát
Před započetím samotné extrakce zubu budete nepochybně odpovídat na otázky svého zubaře, aby bylo možné zvolit optimální způsob lokálního znecitlivění a aby nebylo ohroženo vaše zdraví. Budete tázáni, zda jste neprodělali nějakou srdečně cévní příhodu (mozkovou mrtvici, embolii, infarkt myokardu), zda netrpíte nějakou srdeční vadou, zda nemáte narušenou funkci jater a ledvin, zda nejste alergičtí na některou ze složek anestetik, zda neužíváte léky na ředění krve, např. Warfarin, a zda nemáte potíže se srážlivostí krve, např. ve formě hemofilie.
V průběhu zákroku se mohou vyskytnout komplikace, což je samozřejmě možné u jakéhokoli lékařského zákroku. Nejsou ale příliš časté, jsou to případy problematicky rostlých a umístěných kořenů zubů, velmi narušená zubní tkáň v důsledku kazů a zaplombování atp. Zkušení zubaři s vámi však vaši situaci budou konzultovat, budou vám objasňovat pracovní postup, abyste si byli vědomi, že jste v péči skutečného profesionála.