Každý den se na našich silnicích stane 280 dopravních nehod. Následkem autohavárie zemře každý rok 500 osob a přes 2 000 je těžce zraněno. Poskytnutí první pomoci na místě nehody před příjezdem záchranné služby je pro velkou většinu těžce zraněných rozhodující. Velmi často poskytnutí nebo neposkytnutí první pomoci bezprostředně po nehodě rozhoduje o životě nebo smrti zraněného.
Co dělat, pokud projíždíme kolem dopravní nehody
Hlavní věcí je nebát se zastavit a pomoci! Poskytnout první pomoc zraněnému člověku by mělo být samozřejmostí a neměli bychom z toho mít obavu.
Co tedy dělat, když projíždíme kolem dopravní nehody, rozhodneme se zastavit a pomoci? V první řadě myslíme na svou bezpečnost a svoje zdraví. Naše auto zastavíme za místem, kde se nehoda stala. Doporučuje se zastavit nejméně 50 metrů za místem nehody. Zapneme výstražná světla a před výstupem z auta si oblékneme výstražnou vestu. Vestu bychom měli vozit uvnitř v autě (ne v kufru), ideálně někde poblíž místa řidiče, abychom si ji mohli obléci než vystoupíme z auta ven. Máme oblečenou výstražnou vestu a můžeme vystoupit ven z auta. Z kufru si vezmeme výstražný trojúhelník a lékárničku. Trojúhelník umístíme dostatečně daleko před místo nehody, doporučuje se 50 až 100 metrů. Jdeme k nehodě a voláme na číslo 155. Snažíme se operátorovi co nejpřesněji popsat, co se stalo.
Operátorovi na lince 155 sdělíme:
· kolik aut se srazilo
· kolik osob je v autech, jejich pohlaví, věk, pokusíme se popsat jejich zranění
· alespoň přibližné místo nehody
· své jméno a číslo telefonu
Pokud to situace nevyžaduje, zraněného z auta nevytahujeme a počkáme na příjezd záchranné služby. K vyproštění osoby z auta přistupujeme jen v případě, že hrozí další nebezpečí, například vznícení automobilu nebo pokud nám zraněný člověk blokuje cestu k dalším poraněným nebo je potřeba zraněného resuscitovat.
Zapamatujte si: Kdo křičí, není na tom zas tak špatně. V horším stavu budou ti, kteří nekřičí. První si tedy všímáme osob, které jsou v bezvědomí, nekřičí, nekomunikují.
Jak poskytnout první pomoc
Zastavení silného krvácení
· Uděláme na ráně tlakový obvaz – na ránu přitlačíme smotaný obvaz a druhým obvazem ruličku na ráně přivážeme
· Stlačíme ránu prsty (zde pozor na riziko nákazy z krve – měli bychom mít rukavice, nebo pokud to jde, ať si ránu stlačí sám poraněný)
· Tlačit na ránu nějakým kusem oblečení (opět pokud to jde, ať si drží přiložené poraněný)
Uvolnění dýchacích cest
· Zakloníme hlavu poraněného zatlačením na jeho čelo a předsunutím dolní čelisti
· Z úst se pokusíme odstranit volně ležící předměty
Nepřímá srdeční masáž
Pokud poraněný nedýchá, zahájíme nepřímou srdeční masáž. Provádíme ji do příjezdu záchranné služby.
Jak na to?
· Stlačujeme hrudník 100 krát za minutu do hloubky 5-6 cm – je to vysoká intenzita, odpovídá zhruba rychlosti a rytmu písničky Rolničky, rolničky
· Ruce máme natažené, ramena a lokty jsou v jedné linii přímo nad hrudníkem
· Stlačujeme hrudník v místě mezi bradavkami